stilissima.pl

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Jak dbać o ubrania lniane?

Lniane tkaniny zaliczają się do grona najstarszych materiałów, które są znane ludzkości. Pomimo upływu czasu, ich fenomen wcale nie zmalał, a wręcz przeciwnie nieustannie rośnie. Doceniane są one przede wszystkim za doskonalą współpracę z ciałem podczas upałów. Dodatkowymi atutami jest także duża wytrzymałość jak i oryginalna struktura. Zalety tkaniny przeciwstawiają się z koniecznością odpowiedniej pielęgnacji. Kluczowe jest przestrzeganie kilku zasad odnoszących się do prania i prasowania lnu. Przedstawiamy jak dbać o lniane ubraniami.

Czym charakteryzują się lniane ubrania?

Wytwarzanie z ubrań z lnu jest przyjemne zarówno dla producentów jak i ich przyszłych użytkowników. Odzież wykonana z lnu w okresie letnim zapewnia ochłodę, a ponadto umożliwia odprowadzanie wilgoci. Natomiast w sezonie zimowym lniane ubrania pozwalają na zatrzymanie ciepła ciała. Lniana odzież jest ekologiczna i przyjazna dla skóry, dlatego charakteryzują ją właściwości antyalergiczne i biodegradowalne. Wybór odzieży z lnu to doskonała inwestycja na kilka sezonów, ponieważ tkanina jest o wiele bardziej trwała niż większość popularnie występujących materiałów. Dodatkowo pomimo użytkowania, pozostaje w nienaruszonym stanie. Noszenie odzieży z lnu wiąże się nie tylko z komfortem, ale także z brakiem elektryzowania, właściwościami antybakteryjnymi i zapewnieniem stałej wentylacji.

Pranie lnianych ubrań

Utrzymanie nieskazitelnego wyglądu lnu jest konsekwencją odpowiedniego prania. Najlepiej sprawdza się pranie ręczne, które przebiega w chłodnej lub letniej wodzie. Na struktury lnu negatywny wpływ posiada energiczne pocieranie i wyciskanie, dlatego wszystkie czynności związane z praniem muszą przebiegać w sposób wyważony, dlatego jest to dość czasochłonne i absorbujące. 

Alternatywnym rozwiązaniem do prania ręcznego jest wybór jednego z delikatniejszych programów w pralce. Temperatura prania nie może przekraczać 30-40 ºC. Najlepiej nie mieszać ich z innymi ubraniami, a tym bardziej z odzieżą w innych kolorach. Przed praniem najlepiej obrócić je na lewą stronę i pozapinać wszelkie zapięcia, guziki. Odradzamy maksymalne zapełnianie bębna, ponieważ powstałe zagniecenia będą trudne do rozprasowania. 

Do prania lnianych ubrań nie należy wykorzystywać przypadkowych detergentów. Silne środki piorące i wybielacze są zabójcze dla naturalnych włókien lnu. Jednocześnie należy także zrezygnować ze środków zmiękczających dedykowanych dla tkanin syntetycznych. Doprowadzają do oblekania włókien, co zakłóca działanie właściwości absorpcyjnych. 

Wirowanie odzieży z lnu

Ceną za liczne zalety lnu jest zwiększona podatność na pogniecenia i odkształcenia, dlatego intensywny proces wirowania może doprowadzić do trwałego uszkodzenia odzieży. W rezultacie zabronione jest wirowanie na wysokich obrotach. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie ich minimalnej ilości, w przedziale od 400 do 500 obrotów. Każde pranie doprowadza do zmiękczania włókien, dlatego łatwiejsze staje się ich odkształcenie.

Nawet przy praniu ręcznym zabronione jest ich wyżymanie, wykręcanie czy gniecenie. Teoretycznie niepozorne ruchy mogą doprowadzić do ich trwałego odkształcenia. 

Jak suszyć ubrania z lnu?

Odzież z lnu szczególnie nie toleruje suszenia w suszarkach bębnowych. Bazują one na wysokich temperaturach, które powodują skurczenie materiału. Najlepszym wyborem jest suszenie lnianej odzieży na świeżym powietrzu, a ze względu na właściwości materiału przebiega to stosunkowo krótko. 

Bezpośrednio po wyjęciu z pralki, należy dokładnie strzepnąć lniane ubranie, co pozwoli przywrócić wcześniejszy kształt. Podczas suszenia, odzież powinna być rozwieszana na wieszakach i nie może być narażona na bezpośrednie działanie słońca. Najlepiej sprawdza się zacienione miejsce. Z kolei w domu nie można rozwieszać ich na grzejnikach. 

Prasowanie lnianych ubrań

Prasowanie lnu powinno odbywać się, kiedy ubrania pozostają jeszcze wilgotne, wówczas jest to prostsze i szybsze. Lniane ubrania należy prasować na lewej stronie, a temperatura żelazka nie może przekraczać 200 ºC. Ruchy żelazkiem powinny być delikatne. Żelazko musi jedynie muskać tkaninę, nie może być mocno dociskane. 

Prasowanie suchych ubrań powinno być poprzedzone wcześniejszym ich zwilżeniem. Ewentualnie można wykorzystać funkcję pary. Prasowanie ubrań nie zawsze jest konieczne. Niekiedy wystarczy odpowiednio je rozwiesić, aby nie powstały zagniecenia. Sucha odzież z lnu jest bardzo problematyczna w rozprasowywaniu, dlatego odpowiednie ich nawilżenie jest niezbędne. 

Zobacz inne artykuły

Sukienki z kieszeniami – funkcjonalność i styl w jednym

Nie jest tajemnicą, że sukienki z kieszeniami stanowią idealny przykład harmonijnego połączenia stylu i wygody. Sukienki te zyskują coraz większą popularność, stając się bardzo istotnym elementem codziennych stylizacji oraz wieczorowych kreacji. Co sprawia, że są tak wyjątkowe? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, to zachęcamy do lektury.  Praktyczność sukienek z kieszeniami, czyli czemu warto

Czytaj więcej »

Sukienki vintage- jak wpleść je w nowoczesne stylizacje?

Styl vintage pomimo upływu czasu wciąż nie traci swojej popularności. Nic więc dziwnego, że także sukienki vintage cieszą się dużą popularnością i zainteresowaniem. Jak modnie i efektownie wpleść je w nowoczesne stylizacje? Poznaj skuteczne i sprawdzone metody. Sukienki vintage- dlaczego warto wykorzystać je w nowoczesnych stylizacjach?  Sukienki w stylu vintage

Czytaj więcej »

Sukienki w kwiaty – czy pasują na każdą porę roku?

Kwiatowe wzory to ponadczasowa klasyka mody, która jest popularna od naprawdę dawna. Kojarzą się one przede wszystkim z wiosną i latem, aczkolwiek coraz częściej projektanci i miłośniczki mody udowadniają, że sukienki w kwiaty mogą być noszone przez pełne 12 miesięcy w roku. Dzięki odpowiednim krojom, materiałom i dodatkom mogą one stać się bardzo

Czytaj więcej »

Jakie sukienki dla pań o figurze jabłka?

Dobierając odpowiednią stylizację, powinno się przede wszystkim brać pod uwagę typ posiadanej sylwetki. Jeśli strój zostanie właściwie dobrany do proporcji ciała, uda się je optycznie poprawić, na czym rzecz jasna bardzo wiele zyskać się od strony wizualnej. Często uważa się, że figura typu jabłko jest bardzo problematyczną i nie powinno

Czytaj więcej »

Jakie sukienki dla kobiet po 40-tce?

Czterdziestka to czas, kiedy moda staje się świadomym wyborem, a nie jedynie odpowiedzią na chwilowe trendy. Sukienki, które nosisz, mogą podkreślać Twój charakter, dojrzałość i pewność siebie. Ważne, by wybierać to, co pozwala czuć się dobrze i wyglądać tak, jak tego chcesz. Styl, który podkreśla pewność siebie Dobrze dobrana sukienka

Czytaj więcej »

Jakie sukienki dla pań po 50-tce?

Moda dla kobiet po 50-tce wcale nie musi być nudna. Jest ona znana z tego, że łączy w sobie elegancję z funkcjonalnością, podkreślając atuty sylwetki i dodając pewności siebie. Wybór odpowiedniej sukienki nie musi być wyzwaniem. Pamiętaj jednak o tym, że klucz tkwi w znalezieniu odpowiednich krojów, długości i materiałów,

Czytaj więcej »

Tak szybko nas opuszczasz?

Czy wiesz że…

zapisując się do naszego newsletteru otrzymasz 10% rabatu na pierwsze zakupy?