stilissima.pl

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Jak prać swetry? Różnice między swetrami wełnianymi a akrylowymi

O pewnych czynnościach należy pamiętać przez cały rok. Najlepszym tego przykładem pranie ubrań. Można też przypuszczać, że jest to czynność, która dla większości osób nie ma żadnych tajemnic. Warto jednak spojrzeć na to nieco inaczej – czy wszyscy mają pojęcie o tym, jak należy prawidłowo prać swetry? Wydaje się, że jest to temat, który może wzbudzać pewne wątpliwości.

Odpowiednie traktowanie ubrań – nie tylko ogólne zasady

Pranie kojarzy się zapewne z czyszczeniem. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, aczkolwiek nie można też zapomnieć o tym, że prawidłowe pranie wpływa na zwiększenie żywotności materiałów. W ogóle należy też mieć świadomość tego, że tu nie chodzi wyłącznie o pranie. To samo można również powiedzieć w kontekście suszenia i prasowania odzieży.

Co do podejmowania działań, za podstawę można uznać znajomość ogólnych zasad pielęgnacji ubrań. Jednocześnie nie można jednak zapomnieć o informacjach, które umieszczane są na metkach.

Jak prać swetry wełniane?

Nietrudno zauważyć, że możemy znaleźć propozycje wykonane z przeróżnych materiałów. Dlatego też teraz skoncentrujemy się na wełnie i innych naturalnych włóknach. Co możemy powiedzieć o tego rodzaju materiałach?

Zacznijmy od tego, że swetry z naturalnych włókien charakteryzują się sporą wrażliwością na pielęgnację. Jeśli chodzi o dostępne możliwości, rzeczywistość przedstawia się tak, że swetry powinno się prać ręcznie lub w pralce. Poza tym należy też mieć na uwadze dedykowany program czy unikanie wirowania i suszenia za pomocą suszarki bębnowej. Warto również zatrzymać się przy nadmiarze wody – nadmiaru wody najłatwiej pozbyć się przez delikatne dociskanie ubrań ręcznikiem. W tym wszystkim liczy się też to, aby właściwie przygotowany sweter został rozłożony na płasko i wysuszony.

Swetry akrylowe

Z drugiej strony możemy rozmawiać o dużym zainteresowaniu swetrami ze sztucznych włókien. Co musimy wiedzieć o praniu swetrów akrylowych?

Osoby zainteresowane ubraniami akrylowymi muszą zdawać sobie sprawę z tego, że konieczne jest częste odświeżanie. Czas też na fundamentalną kwestię, czyli, w jaki sposób prać swetry akrylowe. Być może znajdą się osoby optujące za praniem ręcznym, jak i takie, które zdecydowanie stawiają na pranie ręczne. Co więcej, nie oznacza to tego, że tylko jedna grupa ma racje. Na sposób prania wpływ mają dwa czynniki – wiadomości na metce, jak i własne chęci. Podstawowa informacja – swetry wykonane z akrylu zazwyczaj bez żadnego problemu mogą wylądować w pralce. Zdarza się jednak, że ludzie nie są pewni rezultatów pielęgnacji. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na pranie ręczne. W tym kontekście istotne jest też to, aby zastosować się do następujących zasad:

  • letnia woda,
  • delikatny środek piorący,
  • ogromna delikatność.

Tak przedstawia się droga do prawidłowa prania ręcznego. Do tego należy jeszcze dodać, że swetry pod żadnym pozorem nie mogą być wirowane czy wykręcane. W przypadku nadmiaru wody wypada wykorzystać (delikatnie) nieużywany ręcznik. Nie można też nie odnieść się do tego, co ma miejsce podczas suszenia – wyprany sweter powinien zostać rozłożony na płasko – trzeba pozwolić ubraniu na samodzielne wyschnięcie. Ważne jest także to, aby unikać rozkładania ubrań na kaloryferach. Trzeba liczyć się, z tym że kaloryfer sprawi, iż włókna będą tracić na wytrzymałości.

Prasowanie swetrów wełnianych i akrylowych

Troska o ubrania to zagadanie, o którym można powiedzieć naprawdę dużo, także teraz przejdziemy do prasowania. Co można powiedzieć o prasowaniu wełny i akrylu?

Na początek wełna – przy wełnie najlepszym wyjściem jest parownica, która wygładza materiał poprzez wyrzucenie pary na odległość. Oczywiście można też zdecydować się na wykorzystanie tradycyjnego żelazka – aczkolwiek konieczne jest włączenie funkcji pary. Wełnę należy prasować przez wilgotne białe płótno. Istotne jest także to, aby nie dochodziło do sytuacji, w której szwy są zbyt mocno dociskane. Zbyt mocne dociskanie szwów grozi wyświeceniem.

W kontekście akrylu wypada zacząć od tego, że mowa o materiale, który się nie gniecie. Ponadto mowa o tkaninie, która jest bardzo podatna na różne uszkodzenia mechaniczne (przeciwieństwo wełny). Podczas prasowania trzeba też pamiętać o tym, że wskazane jest ustawienie niskiej temperatury. Naturalnie to wszystko jest dość dużym uproszczeniem – wystarczy pomyśleć sobie choćby o prawidłowo działającym generatorze pary. Dostosowanie temperatury czy wyrzut pary to czynniki, które mają niemałe znaczenie.

Zobacz inne artykuły

Sukienki z kieszeniami – funkcjonalność i styl w jednym

Nie jest tajemnicą, że sukienki z kieszeniami stanowią idealny przykład harmonijnego połączenia stylu i wygody. Sukienki te zyskują coraz większą popularność, stając się bardzo istotnym elementem codziennych stylizacji oraz wieczorowych kreacji. Co sprawia, że są tak wyjątkowe? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, to zachęcamy do lektury.  Praktyczność sukienek z kieszeniami, czyli czemu warto

Czytaj więcej »

Sukienki vintage- jak wpleść je w nowoczesne stylizacje?

Styl vintage pomimo upływu czasu wciąż nie traci swojej popularności. Nic więc dziwnego, że także sukienki vintage cieszą się dużą popularnością i zainteresowaniem. Jak modnie i efektownie wpleść je w nowoczesne stylizacje? Poznaj skuteczne i sprawdzone metody. Sukienki vintage- dlaczego warto wykorzystać je w nowoczesnych stylizacjach?  Sukienki w stylu vintage

Czytaj więcej »

Sukienki w kwiaty – czy pasują na każdą porę roku?

Kwiatowe wzory to ponadczasowa klasyka mody, która jest popularna od naprawdę dawna. Kojarzą się one przede wszystkim z wiosną i latem, aczkolwiek coraz częściej projektanci i miłośniczki mody udowadniają, że sukienki w kwiaty mogą być noszone przez pełne 12 miesięcy w roku. Dzięki odpowiednim krojom, materiałom i dodatkom mogą one stać się bardzo

Czytaj więcej »

Jakie sukienki dla pań o figurze jabłka?

Dobierając odpowiednią stylizację, powinno się przede wszystkim brać pod uwagę typ posiadanej sylwetki. Jeśli strój zostanie właściwie dobrany do proporcji ciała, uda się je optycznie poprawić, na czym rzecz jasna bardzo wiele zyskać się od strony wizualnej. Często uważa się, że figura typu jabłko jest bardzo problematyczną i nie powinno

Czytaj więcej »

Jakie sukienki dla kobiet po 40-tce?

Czterdziestka to czas, kiedy moda staje się świadomym wyborem, a nie jedynie odpowiedzią na chwilowe trendy. Sukienki, które nosisz, mogą podkreślać Twój charakter, dojrzałość i pewność siebie. Ważne, by wybierać to, co pozwala czuć się dobrze i wyglądać tak, jak tego chcesz. Styl, który podkreśla pewność siebie Dobrze dobrana sukienka

Czytaj więcej »

Jakie sukienki dla pań po 50-tce?

Moda dla kobiet po 50-tce wcale nie musi być nudna. Jest ona znana z tego, że łączy w sobie elegancję z funkcjonalnością, podkreślając atuty sylwetki i dodając pewności siebie. Wybór odpowiedniej sukienki nie musi być wyzwaniem. Pamiętaj jednak o tym, że klucz tkwi w znalezieniu odpowiednich krojów, długości i materiałów,

Czytaj więcej »

Tak szybko nas opuszczasz?

Czy wiesz że…

zapisując się do naszego newsletteru otrzymasz 10% rabatu na pierwsze zakupy?