Krata jako wzór w odzieży jest ponadczasowa, ale co pewien czas przypominamy sobie o niej bardziej. Pojawia się najczęściej na jesień pod postacią klasycznych marynarek w kratkę, do których zdążyliśmy już przywyknąć. Jest także obecna na żakietach, spodniach, swetrach, płaszczach sukienkach i spódnicach. Krata mała i duża, we wszelkich możliwych odmianach oraz różnej kolorystyce pojawia się na wielu częściach garderoby. Wiele osób zakochanych jest wręcz w damskich garniturach i garsonkach w szkocką kratę, po cichutku wdychamy również do spódniczek w piękną pepitkę. Zdecydowanie mamy w czym wybierać. Skąd się wzięła popularność tego wzoru w świecie mody? Jakie rodzaje kraty są najczęściej wybierane? Odpowiedź na te pytania znajduje się poniżej.
Dlaczego krata jest tak popularna w modzie?
Najpopularniejsza na świecie krata Burberry, czyli białe, czerwone i czarne pasy na materiale w kolorze kawy z mlekiem, istnieje na rynku od przeszło 100 lat. Wzór ten zaprojektowano i opatentowano w 1924 roku w firmie brytyjskiego arystokraty Thomasa Burberry’ego, któremu zawdzięczamy także klasycznie prezentujące się trencze. Powstały one w roku 1914, na samym początku jako płaszcze dla wojska, natomiast po tym jak minęła wojna, nosili je m.in. Peter Sellers w „Różowej Panterze”, Audrey Hepburn w „Śniadaniu u Tiffany’ego”, Ingrid Bergman i Humphrey Bogart w filmie „Casablanca”.
Wzór kraty nie był na samym początku zbytnio eksponowany, stanowił tylko print na podpince wewnętrznej. Jej największa popularność zaczęła się, począwszy od olimpiady letniej w Tokio, kiedy to uczestniczki z Wielkiej Brytanii sfotografowano z powieszonymi na ramionach płaszczami z podpinką kraciastą od góry. Zdjęcia szybko pojawiły się bardzo szybko w prasie, a świat mody dostrzegł w tym wzorze naprawdę duży potencjał. Krata Burberry uważana jest po dziś dzień za odzwierciedlenie elegancji i luksusu. Była noszona przez królową brytyjską Elżbietę II, jak i rodzinę królewską. W latach 90 krata zyskała tak dużą popularność, że zaczął ją nosić praktycznie każdy, wliczając w to najwyższej klasy gwiazdy pop i londyńskich kibiców piłkarskich. Słynną kratę niestety też powszechnie podrabiano i przestano ją już uważać za tak prestiżową jak dawniej.
Na ratunek brytyjskiej firmie przyszła Amerykanka Rose Marie Bravo, która została wybrana na dyrektora generalnego i przeciągu paru lat przywróciła należny prestiż podupadłej w tamtym czasie kracie, przede wszystkim dzięki kraciastym, ekskluzywnym dodatkom takim, jak: parasole, kapelusiki, buty, paski, apaszki, kostiumy kąpielowe, okulary czy kolekcje dziecięce. Kratkę Burberry ponownie zaczęły nosić gwiazdy estrady i filmu. Jej miłośnikami są także książę Harry i William.
Najpopularniejsze rodzaje kraty w modzie
Pepitka
Pepitka nieregularnym kształtem przypomina kły psa i taka właśnie ekstrawagancja dodaje jej odpowiedniego charakteru. Ten typ kraty został wylansowany przez Coco Chanel – znaleźć ją można, chociażby na jej sławnych kostiumach. Na pepitkę praktycznie każdego roku nastaje szał. Warto celować nie tylko w grube swetry i płaszcze, ale również w wełniane spódnice oraz dodatki w postaci torebek, beretów i apaszek.
Szkocka krata
Określana inaczej jako tartan, szkocka krata jest bardzo wyrazista i regularna. Współcześnie zapomniano o jej rodowodzie folkowym i dlatego jest chętnie wykorzystywana w stylizacjach glam rocka. Warto podążać takim tropem.
Klasyczna kratka
Określana jest również kratką księcia Edwarda. To najbardziej elegancki i stonowany wzór. Sprawdzi się najlepiej na eleganckich garsonkach i garniturach. Tradycyjnie taka krata spotykana jest w odcieniach beżów i szarości, chociaż zawsze warto poeksperymentować. Można postawić na różne wariacje kolorystyczne, chociażby z intensywną barwą pomarańczową w roli głównej.
Kratka Buffalo
Jeżeli lubimy koszule flanelowe, to właśnie na nich znajdziemy najczęściej taki print. Krata Buffalo jest bardzo wyrazista i składa się z nienachodzących na siebie, regularnych kwadratów. Jej najbardziej powszechna odmiana złożona jest z czerni i czerwieni, chociaż wzór taki można też spotkać w pozostałych odcieniach. Uniwersalna i casualowa, z pewnością też nigdy nie wyjdzie z mody.
Krata Vichy
Lekka, dziewczęca i urocza – krata Vichy (nazywana inaczej gingham) kojarzona jest przede wszystkim z francuską modą oraz niezobowiązującą elegancją, a jej największa popularność miała miejsce w latach 50. Niewielki print idealnie wygląda na sukienkach letnich, na koszulach i bluzkach z bufkami. Co prawda w porze jesiennej sprawdzi się raczej średnio, jednakże zawsze możemy poszukać odzieży z takim wzorem na wyprzedażach – na następny sezon będziemy już gotowi!